V petek sva se torej poslovili od obale. Cel dan sva potovali. Po dveh urah trajekta (z 1,5-urno zamudo!!), cakanju na zelezniski postaji v Chumphonu in spalnem vlaku (z enourno zamudo!!) sva v Bangkok v soboto vseeno prispeli 1 uro pred predvidenim prihodom. :) ..a le slabo uro prepozno, da bi se pridruzili turistom, ki so odsli na plavajoco trznico. Namesto da sva agencijam placali celo 4-kratno ceno tega ogleda, sva raje odsli v tempelj Wat Arun. To je arhitekturno najbolj zanimiv tempelj: je v obliki stozca, na katerega se povzpnes po stopnicah, strmih kot lestev.
Naslednji dan sva se udelezili nedeljskega izleta v zgodovinsko mesto Kanchanaburi. Zanj je znacilen most na reki Kwai, ki ga je v casu 2. svetovne vojne pod prisilo Japoncev v tezaskih pogojih gradilo vec tisoc vojakov s Tajske in sosednjih drzav (Burma, Laos).
Istega dne sva obiskali slapove, kamor Tajci prihajajo na nedeljske piknike in kopanje v tolmunih. Kosilo si prinesejo s seboj in prezivljajo prosti cas z otroci. Tam so bile postavljene tudi stojnice, kjer so cvrli sadje. Poskusili sva bananin cips in degustirali suhi mango - ni boljsega !!! :)
Zatem sva odsli v svetovno znan Tempelj tigrov. O tem zoo-templju krozijo kontraverzne govorice, da so tigri drogirani, v kar sva (ce primerjava krotkost in videz tigrov v Karljestvu tigrov, ki sva ga pred 14 dnevi obiskali na severu drzave) prepricani tudi sami. Morava reci, da so naju bolj od tega osupnile visoke cene vstopnic in slikanja s tigri, saj cloveku ob pogledu na posestvo resnicno ni jasno, za kaj menihi porabijo pridobljeni denar. Nastalo je nekaj slik z motivi tigrov in menihov, vendar so le-te dokaz, kako lahko slika prikaze povsem drugacno (olepsano!) situacijo, kot je v resnici.
Vse do zadnjega dne sva bili nastanjeni v Bangkoku - na ulici blizu reke in razvpite back-packerske cetrti. Dva dni sva v miru nakupovali spominke in prezivljali se zadnje trenutke v vrvezu azijskega velemesta. Trenutno sva na letaliscu v Colombu (Sri Lanka), od koder bova cez dobro uro poleteli proti Milanu... potem pa domov na domace kosilo :)
Obljubljava sklep in slikovni povzetek najinih (zimskih:D) pocitnic!
T&U
torek, 22. februar 2011
četrtek, 17. februar 2011
Ko Tao
Ko Tao je eden najmanjsih otokov v Tajskem zalivu, na njem se se ne pozna vpliv modernizacije - celoten otok (z izjemo obmocja pristanisca) je "razvlecena vas". Na cestah je veliko peska, voznjo pa otezuje tudi razgiban teren. Pobocja so ponekod tako strma, da najin skuter ni zmogel "splezati" z dvema osebama :P ..
Zaradi prav neumne cene prevoza na najvecjo znacilnost Ko Taa (z nasipom povezane tri otocke), ki je od otoka na neki tocki oddaljena le 300m, sva se raje odlocili obiskati zalivcke vzhodne strani otoka. Zaradi prevelike strmine in unicene ceste sva se odpovedali Mango zalivu, do ostalih pa sva morali pot deloma opraviti pes, saj so ceste proti obali pescene in grbinaste.
Zelo nama je bil vsec miren zaliv z zaobljeno skalo, na katero se da povzpeti s pomocjo vrvi, najbolj pogmni pa so z nje tudi skocili z visine 5-7m. Prijetno se je bilo sladkati s sladoledom na razgledni tocki.
Jutri popoldne kreneva nazaj na celino in se posloviva od morja :( .. V zadoscenje nama je prav lepa porjavelost, ki sva jo nabrali na obalah, med plovbo in na motorju ;)
Finish najinega potovanja bo nekaksen kulturno-zgodovinski vikend, ki se bo zakljucil s shoppingom. :
torek, 15. februar 2011
Savadiiiii = hellooooo!
Od sobote do srede bova nastanjeni na odrugem najvecjem tajskem otoku Ko Samui. Najin resort je na vzhodni strani. Opaziti je klimatsko spremembo, saj cel dan pihajo vetrovi, proti plazam pa se valijo valovi. Zacuda v otoskem resortu ni cenovnih razlik v primerjavi s celino. Hrano imajo cudovito, je pa nekaj tezav z internetno povezavo, zato morava hodit po internetne storitve v bliznje mestece Chaweng, ki je tudi turisticno sredisce otoka.
Prvi dan sva za prevoz koristili tovornjake, v torek pa sva se opogumili in najeli skuter. Morava priznati, da sva se dobro prilagodili azijskemu prometu in cestnim pravilom - tukaj namrec vozijo po levi strani in precej drzno. Bencinske postaje so redke, zato pa je ob cesti polno stojnic, kjer ti bencin natocijo kar iz steklenic. Za primerjavo - poln tank skuterja stane 120THB = do 3 eure :)
Na ta nacin sva prihranili nekaj denarja za ogled glavnih atrakcij otoka v lastni reziji. Sprva sva si ogledali nekdanjo ribisko vas Bo Phut in budisticne templje, kjer sva tudi spili odlicen kapucino v (kljub vsej sari) prijetni gostilnici tik ob morju. Ustavili sva se tudi v Chawengu. Chaweng je za razliko od nasega zalivcka (Silver beach) bolj natrpan. Zanj je znacilna nekaj km dolga plaza, dolga turisticna ulica, trznice s tekstilom, kafici in jezero. Popoldne se je pooblacilo, vendar se je voznja s skuterjem kljub temu izkazala za dober nacin soncenja. Odpeljali sva se do naravnih kamnitih skulptur v obliki cloveskih genitalij :))) .. cesa vsega je sposobna mati narava!!! :)
Jutri se bova s trajektom namenili na naslednji otok: Ko Tao.
četrtek, 10. februar 2011
Poletni februar
Javljava se vam iz Krabija, natanceje iz Ao Nanga. Bivava v cudovitem resortu pod mogocnimi klifi, v svoji hisici. V torek sva se z lokalno agencijo odpeljali po otocju Phi - Phi. Videli sva zares cudovite plaze in imeli priloznost zaplavati v jati flurestencnih ribic . Morje je toplo, temperatura ozracja pa krepko preseze 30 C. Nic kaj podobno razmeram doma, a ? :)
Naslednji dan sva odsli na Railay. Plaza se deli na dva dela - Vzhodni in Zahodni. Tam je raj za vse plezalce in vse skupaj malo razpusceno (chill out scena). Tjasa se je skozi porascen klif in jamsko spiljo prebila na plazo Ton Sai, kjer, kot pravi, vse poteka se za odtenek bolj pocasi :)
Danes se hladiva v domaci senci. Koza res se ni navajena taksnih sokantnih podnebnh razmer.
Zvecer si bova privoscili najboljse palacinke iz slanega testa z razlicinimi nadevi. Res vrhunske, treba bo improvizirat tudi doma ! :)
nedelja, 6. februar 2011
Trekking
Vrnili sva se s 3-dnevnega trekkinga, ki je zaobjel vrsto razlicnih aktivnosti.
1.dan: GORSKA VAS LAHU
Pred hisko v Chiang Maiju naju je pobral tovornjak, v katerem se je z nama kmalu peljalo se nekaj trekkerjev: 2 Japonki (moram rect, da sta imeli primerno obutev - sandale in krokse :PPP), cvekavi American in Korejka. Med potjo smo se ustavili v vrtnariji orhidej in na farmi kac, kjer je generacija Tajcev (dedek, fotr, sin) uprizorila kobra show, dedek pa se je celo potopil v bazen s pitonom. Zatem smo na lokalni trznici opravili nakup prigrizkov. Tovornjak je ustavil v imitaciji vasi, kjer zenske okoli vratu nosijo kovinske obroce.
Odpeljali smo se k reki, v kateri so se kopali sloni. Sledilo je kosilo (spet riz :D) in 1,5-urni vzpon do gorske vasi LAHU, kjer govorijo svoj jezik. Vzpon je bil kar naporen. Pot se je vila po cesti iz rdeckaste prsti, obrkozala nas je gosta bambusova dzungla. Po uri vzpenjanja se je odprl razgled na okoliske grice in sosednje gorske vasi.
V vasi Lahu so nas nastanili v bambusovi kolibi na kolih. Takoj so nas obkrozili vaski otroci, njihovo stevilo se je iz minute v minuto povecevalo. Najbolj gostoljuben med njimi je bil 8-letni Apapon, ki nama je pokazal svojo kolibo in prinasal sadeze (tamarind). Pletli so nama kite, hoteli so naju zmasirat in radovedno brskali po puscici. Sporazumevanje z njimi je potekalo enostavno - s pomocjo kretenj in osnovnih angleskih besed, ki so se jih naucili od turistov. Skoraj brez napake izgovarjajo najina imena.
V vasi so nam postregli z vecerjo, vecer pa smo nadaljevali z druzenjem ob ognju. Domacin je vsakemu izmed nas pripisal po 20 let vec, zastavil nam je tudi dve miselni uganki s palicicami in spretnostno igro s sveco. Uganite, kdo je bil najbolj uspesen ... hehe, midve :)
Spali smo pod mrezami, zaviti v odeje, saj se temperature v gorah ponoci kar spustijo. Ob treh zjutraj so ze priceli kikirikat petelini.
2. dan: DZUNGLA, SLAPOVI
Zajtrk in prebujanje na soncni terasi. Poslovit se je prisel Apapon, ocitno sva mu prirasli k srcu. Pot sva nadaljevali samo z Americanom. Cvekav kot je, nama je zaupal, da za njegove finance na vecnem potovanju skrbi zena: po locitvi mu odplacuje polovico njune bivse hise.
Dobili smo novega vodica po imenu Wi. Lahko bi se reklo, da je malo utrgan. Razlaga o zivljenju v vasi in zbija sale - strasi nas glede kac, kaze na taranteline luknje in ponuja grenko sadje pod pretvezo, da je sladko. Vseskozi si prepeva in razlaga o svojih dzungelskih podvigih. V dzungli naredimo postanek pri dveh slapovih. Prespimo v campu ob sumeci reki.
3. dan: JEZA SLONOV, RAFTING, BAMBUSOV SPLAV
Med zajtrkom opazujemo decka, ki v reki kopa slona. Sledi nekaj minutna jeza slonov in priloznost, da jih pocohamo. Na vrsti je ne ravno zahteven rafting med oglatimi skalami sumece reke. Ko se je reka umirila, smo prestopili na bambusov splav, ki nas je odpeljal nekaj sto metrov navzol po reki do cilja. Tovornjak nas je pripeljal nazaj v Chiang Mai.
Zvecer jo bova z vlakom mahnili proti obalam !!!
četrtek, 3. februar 2011
Lucky life Urska in Tjasa !
V tovarni deznikov so nama prijazni usluzbenci napisali posvetila v dnevnike. |
OS, kjer so nas lepo sprejeli |
:) / ce bi jim dala 50 majic, bi jih razgrabili. Lahko bi uvedli nove solske uniforme. Hm! :) |
V OS je bil tudi vrtec. Ko so nas zagledali so stekli v vrsto in nama mahali. Ce vse skupaj primerjamo s SLO, je tukaj vse bolj sprosceno, a nic manj ucinkovito. |
Pri enem izmed mnogih templjev sva obesili zlate listke s posvetili. |
Glede vstopa v OS sva imeli malo pomislekov. A je pretehtala najina hudomusnost in sva vstopili v razred. Otroci so naju takoj obkrozili in se hoteli slikati z nama. Odsli sva na igrisce, kjer so se nama podpisali v zvezke. Izkusnja, ki jo bova hranili.
Dan se pocasi izteka, nama pa ze posteno pripada prava tajska masaza.
Kiss U&T
sreda, 2. februar 2011
Naj danes govori slikovni material
torek, 1. februar 2011
Spontano planiranje
Danasnji dan sva si zamislili kot ogled tipicnih atrakcij v Bangkoku, pa se je zasukalo cisto izven-plansko. Rezultat najine spontanosti, kancka intuicije in tajske ustrezljivosti je 3-tedenski fixni plan - v najinih rokah so namrec ze prav vse prevozne karte, rezervacije prenocisc in aktivnosti. Lahko bi se reklo, da najino najvecje bogastvo tukaj niso vec tajski bahti, temvec voucherji =)
Zjutraj sva rentali ladjico, ki naju je po reki pripeljala do glavne kraljeve palace, tam pa sva srecali ustrezljivega Tajca (neke vrste samooklicanega vodica/animatorja/usmerjevalca), ki se je zaklepetal z nama ter priporocil voznika tuk-tuka. Ta naju je po prejetih napotkih odpeljal na divjo (tj. nic kaj evropejsko) voznjo po prometni gneci, pa tudi ozkih ulicah lokalnih preprostih ljudi, seveda z vmesnimi postanki ob znamenitostih in v najboljsi turisticni agenciji, kjer je nastal prej omenjeni 3-tedenski plan.
Povzpeli sva se na Zlato goro - na vrhu je tempelj in razgled na mesto. Pri templju sva cisto slucajno naleteli na skupino solarjev, ki so imeli sportno vzgojo: tekli so okoli kroznega tempeljskega obzidja. Uciteljica sportne vzgoje (Ursina stroka!) jih je stopala, medtem ko so tekli, pa klepetala z nama :) Zatem sva si ogledali ogromne kipe Budde na razlicnih lokacijah. V prodajalni z dragim nakitom, kamor naju je zapeljal tuk-tuk, pa sva od nevsiljivega prodajalca izvedeli nekaj o izvoru tajskih dragih kamnov.
Struktura mesta je zanimiva: svete lokacije, visoki neboticniki, dragi hoteli in cestne avenije z nadhodi se prepletajo s povsem siromasnimi barakicami, z deskami podprtimi recnimi bregovi in presentljivo veliko drevesi. Tajci zahvaljujoc letosnjemu nogometnemu prvenstvu vedo za Slovenijo !!!! ;)
Danes sva se sprehodili tudi po tipicni back-packerski ulici s stojnicami, kjer sva sli na pedikuro in manikuro nohtov za 250THB (=cca.5E!!!), na ulici pa so nama iztisnili naravni kasasti sok iz melone, manga in lubenice in naseckali svez ananas. :)))) ..
Zvecer bova na strehi hostla sli pogledat, ce se bo videl ognjemet. V kitajski cetrti namrec danes praznujejo novo leto. Od celodnevnega pohajkovanja in organiziranja nadaljnjega potovanja sva proti veceru precej utrujeni, vendar srecni, saj zdaj tocno veva, kako se bo odvijalo najino potovanje... O tem in se vec - v nadaljevanju.
Azijski pozdrav!
Naročite se na:
Objave (Atom)